VİZE İŞLEMLERİ

+menu-


Vizesiz Ülkeler

2011 yılı itibariyle Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin sayısı gittikçe artıyor. Aşağıda pasaport türlerine göre hangi pasaporttan hangi ülke vize istemiyor listelenmiştir.

Koyu renk ile belirtilen pasaportunuzu sayfada gördükten sonra altında yer alan ülkeler vize işlemlerinden muaf tutulacağınız anlamına gelir.

Bir ülkeden başka bir ülkeye giriş yaparken, farklı ülkelerin farklı vize işlemleri olduğundan, vize için Konsolosluklara başvuruda bulunmak gerekir. Bazı ülkeler birbirine vize uygulamasını zorunlu tutarken, bazıları serbest giriş çıkış yapma imkanı sağlar. Bu tamamen kendi aralarında yapmış oldukları politik anlaşmalara göre şekillenir. Örneğin İngiltere Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları na vize uygulamasında bulunuyorsa, aynı şekilde Türkiye de bir İngiliz Vatandaşı na vize uygulamasında bulunuyordur.

Ancak bazı ülkelerle vize uygulaması bulunmamakta, belirli süre dahilinde giriş ve çıkışlar vizesiz olarak yapılabilmektedir. Farklı pasaportlara farklı uygulamalar bulunmaktadır. Buna göre aşağıda, Diplomatik, Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus pasaport sahiplerine, farklı ülkelerin vizeuygulamaları bulunmaktadır.

Ülkeler arası anlaşmalar değişebileceği için, seyahatinizden önce, gideceğiniz ülkenin vize uygulamalarını ve pasaport ücretleri ni Dışişleri Bakanlığı nın sayfasından incelemeniz gerekmektedir.design by Berenis Tasarım & Reklam